2013. november 29., péntek
Tilápia filé koktélrákkal és sült citrommal
Egy nagyon pazar étel, hihetetlen ízélményekkel... Na ez tényleg az ízlelőbimbók kalandja. A hal természetesen tetszés szerint választható, hekk filé vagy akár lazac is szóba jöhet. A szardella, ami megbújik, mégis fantasztikus ízt kölcsönöz, a rákfalatkák és a sült paradicsom...a sült citromról meg ódákat tudnék zengeni. Érdemes a halra kenni belőle. Valami mesebeli történet ez az étel.
Mi steak burgonyával tálaltuk, természetesen más köret is kínálható mellé, akár egy zöldségköret is nagyon jól passzolna hozzá.
Ja! Nem felejtem ám el megemlíteni, hogy mindezt Férj követte el!
Hozzávalók: (3 főre)
fejenként 1 szelet tilápia halfilé
25 dkg főtt garnélarák (lehet fagyasztott is)
2 paradicsom
1 citrom
2 gerezd fokhagyma összenyomva
6 kis szardella plusz egy kevés az olajából
só
bazsalikom
Az alaposan megmosott paradicsomot és citromot cikkekre vágjuk és a többi hozzávalóval együtt egy enyhán kiolajozott tűzálló tálba tesszük, majd fűszerezzük. Kb 15-20 percig sütjük magas hőfokon.
2013. november 25., hétfő
Tökmagos karfiolkrém
Sajnos nem volt túl sok időm mostanában a blogra, de terveim szerint most majd
Amit most hoztam recept, az is valahogy elmaradt, pedig még a Szeptemberi Kifőztük újságban jelent meg. Na de ami késik, az nem múlik.
Vendégváró fogásként tudom ajánlani ezeket a falatkákat, de a krém magában reggelire vagy vacsorára is fogyasztható ha már nincs ötletünk, hogy mit kenjünk a kenyérre.
Hozzávalók:
35 dkg karfiol (egy kisebb fej)
5 dkg hántolt tökmag
1 evőkanál olíva olaj
só
fokhagyma só
fehér bors
borsikafű
szárított chili (őrölt)
2013. október 30., szerda
Pikáns fűszeres sütőtök
Sütőtök szezonban vagyunk és a közelgő Halloween-es, "tökös" hangulatra való tekintettel egy ehhez illő receptet hoztam. Nem egy szokásos sütőtökös étel, de annál érdekesebb és ízletesebb ez a fűszeres kavalkád. Érdemes mindenképpen kipróbálni, akár egy vendégvárós ételként vagy vacsorára tudom ajánlani.
Hozzávalók: (2 főre)
egy sütőtök felső, vékonyabb része (kb egy átlagos méretű sütőtök fele)
2 fej lilahagyma
2 gerezd fokhagyma
só
őrölt fehérbors
őrölt feketebors
1 kávéskanál szárított kakukkfű
1 kávéskanál szárított borsikafű
1 kávéskanál szárított oregano
1/2 kávéskanál szárított chili
egy nagy csipet őrölt római kömény
2 kávéskanál sültcsirke fűszersó
1/2-1 dl olíva olaj
kb 5 dkg kéksajt
A sütőtököt meghámozom és kis kockákra vágom majd egy tűzálló tálba teszem. A megpucolt lilahagymát cikkekre vágom és a megpucolt fokhagymákat késsel összenyomom, majd a sütőtökhöz adom a hagymákat.
Egy kisebb méretű befőttes üvegbe öntöm az olajat a fűszerekkel együtt, majd a kupakját rácsavarva alaposan összerázom. Ezt a fűszeres öntetet a sütőtökre öntöm és alaposan összekeverem. Érdemes kb fél dl vizet is a sültőtökhöz önteni.
Előmelegített sütőbe (200 fokon), fóliával lefedve sütöm legalább 30 percig majd a fólia levétele után rámorzsolom a kéksajtot és tovább sütöm (esetleg grillezve) amíg kicsi színt kap és a sajt elolvad.
Tipp: Fehérborral kínálva kiválóan kiegészítik egymást.
Címkék:
Húsmentes,
Sütőtök,
Vendégváró,
Zöldséges
2013. október 29., kedd
Túró Rudi torta
A Túró Rudi az örök és megunhatalan kedvenc szerintem nagyon sokak számára. Én is elkészítettem torta formájában és nagy sikert aratott.
Hozzávalók a piskótához:
2 tojás
6 dkg cukor
6 dkg liszt
1/2 kávéskanál sütőpor
1 dkg cukrozatlan kakaópor
1 dl tejföl
kb 20 dkg porcukor (ízlés szerint)
1 csapott evőkanálk zselatinpor
1 csomag vaníliás cukor
1 kávéskanál vanília aroma (vagy 1 rúd vanília)
1 citrom reszelt héja
1 evőkanál citromlé
A tetejére:
10 dkg tejcsokoládé
10 dkg étcsokoládé
2 evőkanál olaj
A sziruphoz:
1 dl vizet összeforralunk 5 dkg cukorral
A piskótához a tojásokat a cukorral pár perc alatt jó habosra keverjük a robotgéppel majd a lisztet, a kakaóport és a sütőport is óvatosan hozzákeverjük egy keverőlapát vagy fakanál segítségével.
Egy 26 cm-es, sűtőpapírral bélelt (elég csak az aljára a sütőpapír) kapcsos tortaformába öntjük a piskóta tésztát, majd előmelegített sütőben (170 fokon) kb 10-15 perc alatt megsütjük.
A töletlékhez a zselatint 1 dl vízben elkeverjük, majd felmelegítjük és félretesszük hűlni.
A túrós réteghez összekeverjük (jó szolgálatot tesz egy botmixer) a túrót, a porcukorral, a vaníliás cukorral, a vanília aromával, a reszelt citromhéjjal és a citromlével, végül a kihűlt zselatint is hozzáöntjük. A habbá vert tejszínt is óvatosan a túrós töltelékhez forgatjuk (természetesen már nem a botmixert használjuk, henem egy fakanalat vagy keverőlapátot célszerűbb inkább).
A kihűlt piskótát miután kiszedtük a formából és megszabadítottuk a sütőpapírtól,visszateszük a formába és meglocsolgatjuk az elkészített cukros sziruppal (nem kell hozzá az egészet felhasználni).
Ráöntjük, rásímítjuk a túrós tölteléket, majd hűtőbe tesszük.
A torta tetejére jön a csokoládé, amihez felolvasztjuk gőz fölött a csokoládét az olajjal, majd ha langyosra hűlt, akkor a túró tetejére öntjük és mehet vissza a torta a hűtőbe legalább egy éjszakára.
Tálaláskor egy késsel végigvágjuk a tortát a tortaforma mentén, majd kiszedjük a formából.
Tipp: Meleg vízbe mártott késsel vagy recés élű késsel is szeleteljehtük a tortát a csokoládé miatt.
A receptet a NoSalty-n találtam, némi átalakítással készítettem el saját tetszésemre.
2013. október 21., hétfő
Angry Birds torta Bogó 5. születésnapjára és tortázós visszatekintés, avagy a kezdetek.
Eszembe jutott, miközben készítettem Bogónak a tortát, hogy ez a tortázós őrületem az Ő 1. születésnapjával indult. Akkor egy katicabogár torta készült és a lehető összes hibát elkövettem a készítés közben, pedig nem is bevonatos tortát készítettem. :-)
A 2. születésnapjára sem sikerült még bevonatos tortát varázsonom... :-D bármennyire is szerettem volna, "a torta nem úgy akarta" és összeesküdött ellenem minden. De nem adtam fel és igyekeztem aztán mindent beleadni. Végül szenvedély lett belőle és időröl időre igyekeztem venni az akadályokat. Végül aztán sok-sok tortát készíthettem el és így mondhatni, 5 év távlatával már néha győzedelmeskedek a bevonó felett én is. :-)))
Szóval ezt a tortát, ilyen visszaemlékezős hangulatban "töltöttem" és az én drága nagyfiamnak ezért a torta szeretetért, ezért a hobbyért IS köszöntete mondhatok!
2013. október 18., péntek
Sacher muffin
Torta formában is finom, na de muffin verzióban elkészítve gyors, egyszerűbb és így is nagyon finom. Nálunk osztatlan sikert arat! Nekünk még plusz élmény, hogy az első, saját készítésű sárgabarack lekvárommal készül minden alkalommal. :-)
Recept: Stahl Judit
Hozzávalók: (12 darab normál méretű vagy 24 darab mini muffinhoz)
10 dkg étcsokoládé
10 dkg vaj
15 dkg liszt
1 teáskanál sütőpor
2 tojás
15 dkg cukor
10 dkg baracklekvár
A tetejére:
kb 3 evőkanál baracklekvár
10 dkg étcsokoládé
2 dkg vaj
A darabokra tört csokoládét a vajjal együtt gőz felett megolvasztom, majd félreteszem hűlni.
Robotgéppel habosra keverem a tojásokat a cukorral, majd fakanállal hozzádolgozom a vajjal összeolvasztott csokit és a baracklekvárt. A lisztet elvegyítem a sütőporral, azután hozzákeverem a tésztához.
A tésztát egyenletesen elosztom a papírkapszlival bélelt muffintepsi horpadásaiban, és 170 fokra előmelegített sütőben kb 25 perc alatt megsütöm őket. A kihűlt muffinokat megkenem baracklekvárral. A csokimázhoz gőz felett megolvasztom a darabokra tört étcsokit a vajjal, és amikor langyosra hűlt, megkenem vele a muffinok tetejét.
A kész muffinokat rövid időre hűtőbe teszem, hogy a csokimáz megdermedjen rajtuk.
2013. október 4., péntek
Fügekosárkák
Hozzávalók: (4 darab kis korárhoz)
a tésztához:
10 dkg liszt
5 dkg vaj
1 kávéskanál só
1 evőkanál hideg víz
a töltelékhez:
2 darab füge
4 teáskanál natúr krémsajt
30 g Castello Black (nemes penésszel érő) kéksajt, de jó bele másfajta kéksajt is
![]() |
Fotó: mindmegette.hu |
Tipp: egy kevés mézzel megcsorgatva a tetejét még pikánsabbá, izgalmasabbá tehetjük.
Címkék:
Előétel,
Füge,
Vendégváró
2013. szeptember 20., péntek
Soutzoukakia (görög étel) - paradicsomszószban sült húsgombócok
Egy görög ételről van szó. Kis hengeres húsgombócokról amik finoman fűszeresek és rendkívül pikáns paradicsomos szószban sülnek (vagy akár főhetnek is akinek úgy jobban tetszik, hogy nem sütőben készíti el). Köretként tésztával, sültburgonyával vagy akár burgonyapürével is kínálható.
A recept megjelent a Kifőztük szeptemberi számában.
Hozzávalók a gombócokhoz:
30 dkg darált hús (sertés- és marhahús keveréke)
1 gerezd fokhagyma reszelve
1 tojás
1 zsemle belseje
1 teáskanál aprított petrezselyem
só
bors
Hozzávalók a szószhoz:
5 dl paradicsomlé/sűrítmény/szósz
1,5 dl vörösbor
1 fej vöröshagyma
só
bors
őrölt római kömény
szárított bazsalikom
1 csipet cukor
1 dl víz
30 dkg darált hús (sertés- és marhahús keveréke)
1 gerezd fokhagyma reszelve
1 tojás
1 zsemle belseje
1 teáskanál aprított petrezselyem
só
bors
Hozzávalók a szószhoz:
5 dl paradicsomlé/sűrítmény/szósz
1,5 dl vörösbor
1 fej vöröshagyma
só
bors
őrölt római kömény
szárított bazsalikom
1 csipet cukor
1 dl víz
A húst összekeverjük a tojással és a zsemle belsejét belemorzsoljuk majd reszelt fokhagymával, sóval, borssal és petrezselyemmel fűszerezzük. Hüvelykujjnyi vastag kis hengereket formázunk belőlük majd teflon bevonatos serpenyőben egy nagyon kevés olajon elősütjük a húst. Elég éppen csak 1-2 percig sütni őket. Kiszedjük egy tűzálló tálba (ebben fognak majd tovább sülni a szósszal együtt) és félretesszük amíg a mártást is elkészítjük. Ehhez a hagymát felkockázzuk és egy kevés olajon kicsit megpirítjuk. Ráöntjük a paradicsomot, a vörösbort és egy kevés vizet is. Ízlés szerint fűszerezzük és pár perc alatt összeforraljuk az egészet. Az elősütött gombócokra öntjük a szószt. Fontos, hogy teljesen ellepje a szósz a gombócokat. Előmelegített sütőben, 170 fokon, alufóliával lefedve egy órán át sütjük majd alufólia nélkül további 15 percet amíg a szósz besűrűsödik.
2013. szeptember 13., péntek
Sajtos bazsalikomos pite paradicsommal
Igazából nem sok hozzáfűznivaló van ehhez a recepthez. Jobban mondva két választás van. Vagy ódákat zengek róla vagy inkább nem mondok semmit. :-) Nekem előszámú kedvencem és a variációk számának végtelensége van a szemem előtt, de ez az összeállítás díjnyertes (is lehetne akár) :-) Na jó, térjünk vissza a pitéhez mi szerint ajánlani tudom vendégváró fogásként is. A ráfordított idő minimális, amit megkönnyíthet az is, ha nem fagyasztott és készre nyújtott leveles tésztát használunk hozzá.
A recept megjelent a Kifőztük szeptemberi számában.
1 csomag (25 dkg) leveles tészta
10 dkg brie (vagy camambert) sajt
10 dkg mozzarella
3 dl (30%-os) tejszín
3 tojás
só
bors
őrölt szerecsendió
1 teáskanál apróra vágott friss bazsalikom
10-15 dkg koktélparadicsom
A piteformát (27 cm átmérőjű) kivajazzuk, kilisztezzük és ha készre nyújtott leveles tésztát használunk, akkor egyszerűen csak kibéleljük vele a formát. Ha fagyasztott tésztát használunk, akkor felengedést követően megfelelő méretűre nyújtjuk és a formát kibéleljük vele. A kilógó részeket késsel levágjuk majd megszurkáljuk egy villával a tészta alját és oldalát, sütőpapírt terítünk rá majd rizst öntünk bele (egészen tetetöltjük vele a formát) nehezékül. 190 fokra előmelegített sütőben 6-8 percig sütjük, a rizst a sütőpapírral együtt levesszük róla és rácsra téve kihűtjük a tésztát.
A töltelékhez felkockázzuk a sajtokat majd egy
tálba tesszük a tojással és a tejszínnel együtt. Sóval és borssal meg egy
késhegynyi szerecsendióval ízesítjük és a friss, aprított bazsalikommal együtt
kézi habverő segítségével alaposan összekeverjük. A kihűlt, elősütött tésztára
tesszük a megmosott és szárazra törölt paradicsomokat majd ráöntjük a tejszínes
sajtos tölteléket. Kb 20 perc alatt készre sütjük és miután kihűlt, felszeletelve
tálaljuk.
2013. szeptember 11., szerda
Szilvás-túrós morzsasüti
Szilvaszezon-szilvás sütemény,ki nem hagyható, mondhatni kötelező! :-)Végtelenül egyszerű és nem kell hozzá semmi extra szakértelem, így azoknak is ajánlom, akik csak ritkán sütkéreznek!
Bár mindig vannak fenntartásaim az ehhez hasonló morzsás/kekszes alapú sütikkel, de ez egyenesen jól sikerült és elnyerte a tetszésünket. :-)
Hozzávalók:
15+5 dkg vaj/margarin
12 dkg porcukor
1 csomag vaníliás cukor
2 tojás
40 dkg túró
40 dkg liszt
kb 20-25 darab nagyobb szemű szilva
A 15 dkg vajat/margarint felolvasztjuk és hozzáadjuk a cukor felét meg a lisztet és összemorzsoljuk. Elfelezzük a morzsát és az egyik feléhez hozzákeverjük az 5 dkg vajat/margarint és tésztát gyúrunk belőle. Egy 26 cm-es kapcsos tortaforma alját kivajazunk és kilisztezünk majd a tésztát a kezünkkel belenyomkodjuk a tortaformába.
Egy tálban összekeverjük a túrót a cukor másik felével, a vaníliás cukorral és a tojások sárgájával végül óvatos mozdulatokkal hozzákeverjük a tojások fehérjéből vert kemény habot is. Ezt a túrós krémet a tészta alapra egyengetjük.
A szilvákat megmossuk és kimagozzuk majd a félbevágott tetjükkel felfelé szépen kirakjuk a túrós krém tetejét. Végezetül megszórjuk a maradék morzsás tészta egy részével és előmelegített sütőben (170-080 fokon) kb 40 perc alatt megsütjük.
Ha langyosra hűlt a sütemény, akkor egy késsel körbevágjuk a tortaforma pereme mentén és leszedjük róla a formát. Langyosan, de szerintem hidegen is nagyon finom.
(alapötlet: Csakapuffin.hu)
2013. szeptember 9., hétfő
Sertésszűz pikáns szilvamártással
A nagy szilva dömping közepette érdemes nem csak desszertekben gondolkodni. Ez a pikáns szilvamártás természetesen más hús mellé is kínálható és bizton állítom, hogy remek kiegészítő, izgalmas párosítás. Érdemes kipróbálni és belecsempészni a főételek közé is ezt a nagyszerű gyümölcsöt.
A recept a Kifőztük szeptemberi számában jelent meg. :-)
Hozzávalók:
1 közepes méretű sertés szűzpecsenye
8 db szeletelt bacon
só
bors
fűszersó
Hozzávalók a szilvamártáshoz:
30 dkg szilva
1 kis fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
1 teáskanál paradicsompüré
1 evőkanál szójaszósz
1-2 evőkanál méz
só
bors
1 kávéskanál szárított chili
Hozzávalók a forgatott burgonyához:
burgonya
olaj
fűszersó
A húst megtisztítjuk, leszedjük róla a felesleges
hártyákat majd felszeleteljük (lehetőleg olyan vastagok legyenek, mint a bacon)
és fűszerezzük. Mindegyik szelet húst egy-egy szelet bacon-be tekerünk és
fogvájót szúrunk bele, ezzel rögzítjük, hogy sütés közben a hús körül maradjon.
Egy kevés olajon a hús mindkét oldalát elősütjük pár perc alatt majd egy enyhén
kiolajozott tepsibe sorakoztatjuk őket és alufóliával lefedve, 180 fokon kb. 10
percig sütjük a húst. Végül fólia nélkül további 5-10 percig sütjük, amíg
szép színt kap a hús.
A szilvamártáshoz a szilvákat megmossuk, kimagozzuk és
felkockázzuk. A hagymát felkockázzuk és egy kevés olajon megfuttatjuk majd
belereszeljük a fokhagymát és hozzáadjuk a szilvát is. sózzuk, borsozzuk,
hozzáadjuk a szárított chilit és fél dl vizet öntünk hozzá majd fedő alatt addig
főzzük, amíg a szilva meg nem puhul (5-10 perc). Ha már a szilva megpuhult,
akkor hozzáadjuk a paradicsompürét, a szójaszószt, a mézet és még egy pár
percig rotyogtatjuk. Ha szükséges, akkor még egy kis cukorral édesíthetjük és
ha túl sűrű akkor vízzel hígítható. Félretesszük hűlni majd botmixerrel pürésítjük.
A forgatott burgonyához a burgonyát meghámozzuk,
vastagabb szeletekre vágjuk majd sós vízben félig megfőzzük. Fűszersóval
ízesítjük és egy kevés olajon mindkét oldalukat megsütjük.
Tálalás előtt a húsból kiszedjük a fogvájót majd a
burgonyára halmozzuk és a szilvamártással kínáljuk.
2013. szeptember 3., kedd
Padlizsánragus melegszendvics
Padlizsándömpingben vagyunk. Na nem bánom, mert imádom és mindig valami újdonságon töröm a fejem vele kapcsolatban vagy éppen ötletek után bogarászok. Az egyik örök kedvenc nálam.
Most egy gyorsan elkészíthető, nagyon ízletes receptet hoztam ami vacsorára kiváló választás lehet ha csak egy kis időnk és kedvünk van a konyhában összedobni egy ízletes ételt. Kiváló választás lehet ez a recept.
Hozzávalók: (2-4 főre)
1 padlizsán
8-10 szem kis koktélparadicsom
2 gerezd fokhagyma
4 teáskanál paradicsompüré
só
bors
szárított oregano
kevés víz
reszelt sajt a tetejére
A padlizsánt egészen apró kockákra vágjuk, besózzuk és egy pár percet állni hagyjuk. (az esetleg kifolyt keserű levet leitatjuk róla papírtörlővel). Kevés olajon hirtelen sütjük a padlizsánt majd folyamatos kevergetés mellett megpirítjuk. Hozzáadjuk a felkockázott paradicsomot majd a fűszerekkel ízesítjük. Belereszeljük a fokhagymát, hozzákeverjük a paradicsompürét is és egy kevés vizet öntünk hozzá (ha szükséges). Fedő alatt főzzük egy pár percig, amíg a paradicsom és a padlizsán is megpuhul, de ne főzzük szét.
A kenyér vagy zsemle szeleteket sütőben előpirítjuk (mindkét oldalát csak amíg egy kis színt kap) majd ráhalmozunk egy adag padlizsán ragut, megszórjuk reszelt sajttal és egy-egy szelet Jalapeno paprikát (konzerv-üveges) teszünk a tetejére. Visszatesszük a sütőbe, amíg a sajt ráolvad.
2013. augusztus 30., péntek
Csőben sült karfiol csirkemellel
Mondhatnám azt is, hogy a Dubarry-szelet és a húsmentes csőben sült karfiol keresztezése. Valahol a kettő között egy kis extrával megspékelve. De így van ez jól és nagyon finom! Az ötletet Fűszeres Eszter blogján tett kalandozásom adta, ott akadtam hasonló receptre, ahogy a szendvicses történetnél is.
Akár egy könnyű vacsorának is betudható, mert szerintem nem is igényel feltétlenül plusz köretet. A curry, ami különlegessé teszi, de nem tolakodó benne éppen csak egy picit pikánsabb lesz tőle, úgyhogy senki ne féljen tőle!
Hozzávalók: (2 főre)
1 kisebb (vagy esetleg fél) csirkemell 4-5 vékony szeletre vágva
1 kis fej karfiol nagyobb rózsákra szedve
1 kis doboz tejföl
2 evőkanál natúr joghurt
1 tojás
4 szál újhagyma
10 dkg reszelt füstölt sajt
só
bors
1 kávéskanál curry
sótlan napraforgó mag a tetejére
A karfiolt enyhén sós (ízlés szerint egy kis ételízesítőt is használhatunk) vízben megfőzzük, de ügyeljünk rá, hogy ne főzzük szét.
A csirkemellet felszeleteljük és sózzuk, borsozzuk majd egy kevés olajon mindkét felét 2-2 perc alatt kicsit elősütjük. Egy tűzálló tálba fektetjük őket majd a megfőtt és lecsepegtetett karfiolt elrendezzük rajta.
A tejfölt összekeverjük a joghurttal és a tojással. Hozzáadjuk a felkarikázott újhagymát és a reszelt sajtot majd sóval, borssal és curryvel fűszerezzük. Ezt a tejfölös keveréket a karfiolra öntjük és alufóliával lefedve előmelegített sütőben sütjük. 20 perc elteltével levesszük róla a fóliát, megszórjuk a napraforgó maggal majd (fólia nélkül) további 10 percig sütjük, amíg szépen megpirul a teteje.
Szeletelés, tálalás előtt egy kicsit pihentetjük.
2013. augusztus 28., szerda
A majdnem Reuben szendvics, mert a kétkezes szendvics az igazi!
Említettem már, hogy mennyire imádjuk a szendvicseket? Férjnek nagy specialitása, hogy hihetetlenül finom variációkban képes ezeket elkészíteni, már-már tökélyre fejlesztve. Tehát volt kitől tanulnom és igyekszem is gyakorolni és erre a tudásra (is) szert tenni. Ez a szendvics is ennek a következménye, na meg az, hogy Fűszeres Eszternél (Fűszer és Lélek) leltem rá erre a receptre. Igazából mi sok ilyen és hasonló nagyszerű szendvicset készítünk otthon (szigorúan csak a két kezes szendvicsek az igaziak, ellentmondásnak helye nincs ;-) ), de eddig eszembe sem jutott, hogy ezt közölni lehetne a blogon, de elképzelhető, hogy nálam is fellelhető lesz majd a továbbiakban néhanapján egy-egy változat.
Ez a szendvics egy amerikai eredetű finomság, de nézzünk róla egy kis történelmi áttekintést:
A Reuben szendvics egy meleg szendvicsféleség szeletelt hússal, (savanyú)
káposztával, svájci sajttal, dresszinggel, például az amerikai-orosz
narancsos majonézzel készítve. Mindezeket az összetevőket klasszikusan
rozskenyér szeletek közé helyezik és úgy grillezik. Számos variációja
létezik, mint a Rachel, a Blue, a Grouper, vagy akár a Virgin. A Rachel
verzióban a sózott marhahúst (hihetetlen mennyiséget, akár 20-25 dkg húst is beletesznek egy szendvicsbe) pastrami (a húst bepácolják majd füstölik és megfőzik) majd a savanyú káposztát pedig coleslaw (nyers káposztából készített majonézes saláta) helyettesíti.
A kék
(Blue) változatban kéksajtos dresszinget találunk, a Floridára jellemző
Grouper pedig abban tér el, hogy a sózott marhahús helyett halat
találunk és a savanyú káposzta is nem ritkán az amerikai káposztasaláta,
vagyis a coleslaw. A Virgin Reuben vegetáriánus, benne a húst bőséges
sajtmennyiség helyettesíti.
A Reuben szendvics keletkezését illetően
sokféle dátummal találkozhatunk. Közülük a legkorábbi történet 1914-re
datálja az első szendvics elkészítését.
Patricia B. Taylor, a Reuben’s Restaurant and Delicatessen
alapítójának Arnold Reuben (1883-1970) étterem tulajdonosnak a lánya
szerint atyja készítette az első Reuben szendvicset 1914-ben. A történet
szerint egy késői estén Charlie Chaplin egyik vezető színésznője
érkezett az étterembe és így szólt: “Reuben, készíts nekem egy
szendvicset, valamit, mert olyan éhes vagyok, hogy egy téglát is
megennék.” Ő vett egy vekni rozskenyeret, vágott belőle két szeletet,
majd az egyik szeletre Virginia sonkát, sült pulykát, svájci sajtot,
káposztasalátát (coleslaw) és az étterem specialitását, orosz
dresszinget” halmozott és lefedte a második szelet kenyérrel.
Felszolgálta a hölgynek, aki így szólt: “Reuben, ez a legjobb szendvics,
amit valaha is ettem, nevezheti “Annette Seelos Special”-nak, mire
Reuben így válaszolt, “Dehogy nevezem, “Reuben’s Special”-nak fogom
hívni.”
* Az orosz dressing a 19. század végének
amerikai szüleménye. majonéz és ketchup keveréke, amit többnyire tovább
fűszereznek, tormát, cseresznyepaprikát, hagymát is adnak hozzá. (forrás: http://www.foodandwine.hu/)
További elméletek szerint a szendvicset valamikor az 1930-as években
készítették először New York-i zsidók.Van legenda, mely szerint Reuben Kulakofsky Litvániából emigrált zsidó szakács volt a feltalálója, aki pókerjátszmákra készítette a szendvicset. (forrás: Fűszer és Lélek)
Szeretem az ilyen nagy múltra visszatekintő és legendákkal körülvett ételeket és bizonyíték arra, hogy valamit tudtak és még ma is népszerű, ugyanis New Yorkban már több, mint 80 éve nagy népszerűségnek örvend ez a szendvics (és változatai).
Én egy hangyányit azért változtattam a recepten, de fentebb olvashatjátok az eredetit is, így mindenki kedve szerint elkészítheti, de most nézzük az én változatomat:
Hozzávalók: (szendvicsenként)
1 rozsos zsemle
2 nagy szelet sonka
csípős csalamádé
vaj/margarin
egy nagy adag ementáli/pannónia sajt reszelve
Ezersziget-öntet
Az Ezersziget-öntethez hozzávalók: (kb 4-6 db szendvicsre elegendő)
1 kis pohár natúr joghurt
1 evőkanál tejföl
fél fej vöröshagyma reszelve
fél gerezd fokhagyma reszelve
só, bors
1 evőkanál majonéz
1 evőkanál ketchup
1 kávéskanál pirospaprika
kevés citromlé
kevés porcukor
A hozzávalókat összekeverem és ízlés szerint sóval, borssal, citromlével és cukorral ízesítem.
A szendvics összeállítása:
A zsemle mindkét oldalát megvajazom, majd az aljára halmozok egy adag csalamádét. Erre kanalazom az öntetet és ráfektetem a sonka szeleteket. Bőven megszórom a reszelt sajttal majd ráborítom a zsemle tetejét.
Előmelegített sütőben csak addig sütöm, amíg a sajt megolvad a szendvicsben.
2013. július 15., hétfő
Szives-ékszerdobozos eljegyzési torta
Nagyon régen (még az év elején) készítettem utoljára tortát és kicsit féltem is, hogy hogyan birkózok meg majd vele ennyi "kimaradás" után, mert nagyon szerettem volna igazán szépet készíteni az Ünnepelteknek.
Nagyon-nagyon sok boldogságot kívánunk Nektek! :-)
"Talán semmi sincs szebb a
világon
mint találni egy embert, akinek a lelkébe
nyugodtan letehetjük szívünk titkait,
akiben megbízunk, akinek kedves arca
elűzi lelkünk bánatát, akinek egyszerű jelenléte elég, hogy vidámak és
nagyon boldogok legyünk."
mint találni egy embert, akinek a lelkébe
nyugodtan letehetjük szívünk titkait,
akiben megbízunk, akinek kedves arca
elűzi lelkünk bánatát, akinek egyszerű jelenléte elég, hogy vidámak és
nagyon boldogok legyünk."
(Hemingway)
Címkék:
Torta
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)