2014. március 19., szerda
Rigatoni alla spinaci e funghi avagy pirított gombás-spenótos tészta
Nem vitás, hogy imádom a tésztát. Ez az az étel, amit bármikor meg tudok enni, a sajtokkal egyetemben. :-)
Ez a tészta mondhatni "maradékhasznosításból" jöhetett létre. Egy kevés friss spenót, ami kimaradt és egy pár szem gomba a legújabb mániás besamel mártás imádatommal karöltve. Fenséges lett.
Hozzávalók: (2 főre)
Rigatoni tészta (természetesen készülhet más fajtával is)
fél fej vöröshagyma
1 marék friss spenót
6-8 darab közepes méretű csiperke gomba
só
bors
egy csipet kakukkfű
1 teáskanál vaj
a besamel mártáshoz:
1-2 evőkanál vajat vagy margarint megolvasztunk majd 1 csapott evőkanál lisztet egy kicsit megpirítunk rajta (érdemes kézi habverőt használni hozzá, hogy csomómentesre tudjuk keverni). kb 4 dl hideg tejet öntünk hozzá, először csak egy keveset majd a alaposan elkeverjük és mehet hozzá a többi is. Folyamatos kevergetés mellett felforraljuk. Sóval, egy nagyon kevés borssal és egy nagy csipetnyi őrölt szerecsendióval ízesítjük. Egy kis marék reszelt (most trappista) sajtot keverünk hozzá majd levesszük a tűzről. Ha nagyon sűrű lett, akkor egy kevés tejjel hígíthatjuk.
A tésztát megfőzzük. Amíg fő, addig elkészítjük a szószt.
Ehhez a spenótot megtisztítjuk (a szárait leszedjük és megmossuk) majd forrásban lévő vízbe tesszük 2 percre. Leszűrjük és amint lecsepegett, kinyomkodjuk a levét és apróra daraboljuk egy késsel.
A gomba héját lehámozzuk (ne mossuk meg, mert sok vizet szív magába) és felszeleteljük majd egy kevés olajon az apróra kockázott hagymát megpirítjuk. Hozzáadjuk a gombát és kevergetve megpirítjuk (ha szükséges, akkor egy nagyon kevés vizet önthetünk hozzá). Sóval, borssal és egy csipetnyi kakukkfűvel ízesítjük. Ha megpirult, egy kevés vajat teszünk hozzá.
A tészta összeállításához összekeverjük a gombát a spenóttal, majd az elkészült besamel mártáshoz öntjük. A megfőtt és leszűrt tésztához keverjük a szószt és tálaljuk.
2014. március 13., csütörtök
Villámgyors medvehagymás pogácsa (élesztő és tojás nélkül)
Ismét egy villámgyors pogácsa, ugyanis 1 óra sem volt az előkészületektől számolva a hihetetlenül finom illatokat árasztó pogácsák megsüléséig. Semmi extra, de a végeredmény az nagyon-nagyon finom! Szerintem. És a kóstolók szerint is. :-)
Tetszés szerint akár magokkal, akár más fűszerrel is elkészíthető, a medvehagymát is el lehet hagyni annak aki nem szereti.
Az eddig megsütött pogácsák közül nekem ez volt az, ami mondhatni másnap reggel még finomabb, omlósabb volt. Köszönhető ez a finom, házi libazsírnak.
Hozzávalók: (nekem ebből az adagból 1 tepsi pogácsa sült ki)
30 dkg liszt (most tönkölybúza liszttel készült)
1 teáskanál só
1 teáskanál szódabikarbóna
10 dkg libazsír (vagy kacsazsír, vagy margarin...de a margarintól ne várjuk azt a csodát, amit a házi zsír ad)
1,5 dl tejföl
1 maréknyi friss medvehagyma apróra vágva
1 tojás sárgája a kenéshez, de ez el is hagyható
A sütőt 170 fokra előmelegítjük.
A lisztet a sóval, a szódabikarbónával és a zsírral összemorzsoljuk majd beletesszük a tejfölt és a medvehagymát is és alaposan összegyúrjuk.
Lisztezett deszkán 1-1,5 ujjnyi vastagságúra nyújtjuk, berácsozzuk egy késsel a tetejét és kis méretű szaggatóval kiszaggatjuk a pogácsákat amiket sütőpapírral bélelt tepsire teszünk.
A tetejüket megkenhetjük tojással és tetszés szerint sajttal vagy szezámmaggal, de egyéb más maggal is megszórhatjuk.
Kb 15 perc alatt szép pirosra sütjük őket.
Címkék:
Medvehagyma,
Pogácsa,
Sós sütemény
2014. március 11., kedd
Paradicsomos halas tészta avagy gyors tésztavacsora
Sokszor előfordul, hogy tészta kerül az asztalra amikor valami gyorsan elkészíthető meleg vacsorát szeretnénk enni. Így történt ez a halas tészta is, ami tényleg extra gyorsan készül el.
Hozzávalók: (2 főre)
fél csomag széles metélt tészta
2-3 kis darab szardella filé (elhagyható)
1 doboz konzerv hal (jelen esetben szardínia, amit szálkamentesítve lett)
2 kis doboz paradicsom püré (kevés vízzel hígítva)
1 fél fej vöröshagyma
1 fél fej lila hagyma
só
bors
egy csipet szárított bazsalikom
A tésztát megfőzzük és amíg fő, addig elkészíthetjük a szószt.
Ehhez a hagymákat apróra kockázzuk, a halat szálkamentesítjük ha szükséges és apróra daraboljuk. Egy kevés olíva olajon megfuttatjuk a hagymát, majd a halakat is hozzáadjuk. Felöntjük a paradicsom pürével és egy kevés vizet is adunk hozzá. Fűszerezzük, majd egy pár perc alatt összeforraljuk az egészet.
Ha megfőtt a tészta, akkor a szószhoz keverjük és egyből tálaljuk.
Ízlés szerint sajtot vagy petrezselymet is szórhatunk rá tálaláskor.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)